حامد بنائی یکشنبه 11 اسفند 1387 11:49 ق.ظ نظرات ()

 سلامی دوباره به همه دوستان گل خودم امیدوارم که خوب باشید و سر حال داشتم چرخ می زدم که یک مقاله جامع درباره یکی از شهرهای ایران یعنی اردبیل دیدم و به این دلیل که خیلی وقت بود قسمت ایران شناسی رو آپدیت نکرده بودم تصومیم گرفتم اونو بزارم براتون امیدوارم که خوشتون بیاد و نظرات قشنگتون رو برای ما بگید

 

و محض رضا خدا هم روی یکی تبلیغات انتهای یکی از پست ها کلیک کنید

 

اردبیل: 

در آثار نویسندگان قدیم نام اردبیل به صورت های ارتاویت ، ارتاویل ، اردویل ، و اردبیل آمده است. فردوسی و یاقوت حموی بنای آن را به فیروز ساسانی نسبت داده اند و شهر را مازان فیروز یا فیروز گرد نامیده اند. كسروی اصل آن را آرتاویل مركب از دو بخش آرتا = مقدس و ویل یا بیل = شهر ، دانشته و با این توجیه معنی آن شهر مقدس است.

دروازه های اردبیل : 

امروزه در رادبیل از 4 دروازه معروف نام برده می شود : دروازه ی تبریز ، دروازه ی آستارا ، دروازه ی خلخال و دروازه ی مشكین شهر ، از دروازه های قدیم تر هیچ اثری باقی نماده است و نشان آن را می بایست در كتاب های تاریخی یافت مثلاً در عهد شیخ صفی این شهر دروازه های متعددی داشته . دروازه ی ریس سعد ، درب فقاعیان و دروازه نوشهر ، اسفریس و مقابر از جملهی آن ها بوده است.

محلات اردبیل : 

محلات شش گانه اردبیل با اسامی تاریخی و متداول امروزی عبارتند از :

1) گازران ( چشمه باشی )

2) عالی قاپو ( اونچی میدان )

3) قنبلان ( شیخ قاباغی )

4) پیر عبدالملك

5) اوچ دكان

6) توای یاطوی ( تابار )

كه سه تای اولی محل سكونت نعمتی ها و بقیه حیدری نشین بوده است.

نارین قلعه ( ارگ ) : 

در دوره ی قاجاریه به ویژه بعد از سلطنت فتحعلیشاه ، اردبیل بیشتر به نارین قلعه شهرت داشت زیرا بر اثر استحكام خاص آن ، مطمئن ترین محبس برای نگاهداری زندانیان سیاسی كشور بود و بیشتر بزرگان و شاهزادگان قاجار بخشی از عمر خود را در آن دژ گذرانیدند . قلعه اردبیل قبل از قاجار نیز موجود بود و آن را ارگ می نامیدند افسران فرانسوی هیئت نظامی ژنرال گاردان در زمان فتحهلیشاه كه قلعه را با الزامات جنگ ها و جنگ افزاری جدبد متناسب نمی دیدند در اطراف آن باروی محكمی با برج هی مستحكمی ساختند و علاوه بر خندق قدیمی قلعه كه در داخل دیوار های جدید تر قرار گرفته بود در خارج آن نیز حندق عمیق و عریضی كندند و نهر آب را هم از محله شاه باغی به آن بردند . این دژ كه در جنگ های ایران و روس از مستحكمترین مواضع دفاعی ایران و مهمترین مركز ذخیره لوازم جنگی بود در سال 1315 خورشیدی تخریب شد .میدانی كه در وسط زمین این قلعه احداث شد و امروزه ادارات دولتی در آن محوطه ساخته شده اند بر روی طاق های ضربی بخشی از این قلعه ساخته شده اند  و گورستان های قدیمی شهر ، خارج از محدوده ی ساخت و ساز های شهری می توانند حدود تقریبی سطح شهر را در گذشته مشخص كنند.

بازار اردبیل : 

اردبیل به دلیل قرار گرفتن در مسیر جاده اریشم زمانی بازار های وسیعی و پر رونق داشته است گفته اند كه بازار اردبیل در گذشته به شكل صلیب در چهار راسته و مسجد در وسط چهار بازار واقه شده بود . طاق مسجد جناقی و گنبد ها چهار طاقی و ساده است. طول طاق نمای مغازه ها حدود 2.9 متر و قطر پایه طاق ها 0.82 متر است در سال 1326 خورشیدی آتش سوزی در بازار درهای چوبی دكان ها و اشیا و اجناس داخل و بسیاری از سقف ها و دیوار ها را نابود كرد. سرا های بازار عبارتند از : سرای حاجی میرزا ، گلشن ، وكیل ، نویازنجیرلو، حاج احمد ، حاج لشكر ، مجیدیه ، امام جمعه و دوكچی . بازار فعای اردبیل در سال 1364 در فهرست آثار ملی كشور به ثبت رسید .

 

جهت دیدن ادامه مطلب  روی     زیر کلیک کنید

لطفا جهت دیدن مطلب کلیک نمائید